ČLÁNKY


Konečně jsme se dočkali.

Po letech čekání a plánování zahrádkáři v Klimkovicích získali novou technologii moštování, která je adekvátní 21.stol.

Něco z historie moštování v Klimkovicích. V 60.letech zažívali ovocnáři ,sdružení pod zahrádkářský svaz v Klimkovicích , nebývalý rozkvět. Jména jako Hruzík či Nitka, Redisch a další byli známa celorepublikově a za svou práci byli tehdy náležitě odměňování. Diplomy a vyznamenání , která dosud visí v moštárně jsou toho dokladem.

Bylo proto tehdy rozhodnuto , že pro zpracování ovoce bude postavena moštárna a současně i výkupna ovoce. Po několika letech příprav, svépomocí v rámci akce Z na pozemku par.č.1071/2, který pro tento účel věnovala Správa státních silnic Nový Jičín, vyrostla budova moštárny , na svou dobu velmi moderní stavba . Součásti budovy jsou i sklepy , které sloužily pro uskladnění sadbových brambor , v tehdejší době to byl velmi nedostatkový sortiment, který v Klimkovicích distribuovali mezi veřejnost pouze zahrádkáři. Okrasné zahrady, thuje apod. neexistovaly, zato v každé zahradě byl záhon brambor a co nejvíce ovocných stromů.

V místnosti , určené pro samotné lisování ovoce byl umístěn lis na ovoce č.1. Protože se tehdy žádné takové zařízení nevyrábělo, byl členy svépomocí zhotoven lis z důlní hydraulické stojky, umístěné v mohutném svařeném rámu. Koš na lisování byl vyroben v tehdejší Dřevovýrobě podle vzorů vinařských košů . A nakonec místní klempíři zhotovili z nerez plechu vanu, v které probíhalo vlastní lisování ovocné drtě. Lis sloužil od roku 1974 do letošního roku.

Po určitě době , kdy počet zájemců o moštování narostl natolik, že dosavadní lis přestal kapacitně stačit, bylo přistoupeno k pořízení lisu č.2 , tentokrát u specializované vinařské firmy a sloužil také do letošního roku, i když provoz na něm začal být zdraví ohrožující- plaňky koše se pod tlakem nekontrolovaně začaly rozpadat a třísky z nich ohrožovaly obsluhu.

Oba lisy měly společnou koncepci, vymyšlenou ve starém Řecku, i po 3000 letech stále stejný princip- tlak na drceninu , umístěnou v koši. Jen šroub byl nahrazen hydraulikou.

Po více jak dvouletém úsilí a díky podpoře celého zastupitelstva bez vyjímky, za což všem upřímně děkujeme, se konečně podařilo získat technologií, která je na úrovni 21. století.

Nový lis je založený na sítopásovém lisování, kdy nekonečná membrána obepíná lisovací válce, mezi které padá drcenina a je následně vtlačována mezi válce a filtrační membránu. Lisovací proces proti minulosti trvá jen zlomek času a hlavně odpadla těžká fyzická práce při zdvihání koše s ovocem nad hlavu do drtiče, manipulace s výliskem, manipulace s plným lisovacím košem, podkládkovými deskami apod.

Dnes je vše plně automatizováno. Ovoce se vsype do mycí vany, která je na zemi a z ní je korečkovým pásem vynášeno do drtiče, z kterého padá do lisu. Prakticky okamžitě teče z lisu mošt a s malým zpožděním padá výlisek do přistavených koleček. Účinnost lisování je 75 %. Dle zkušeností je výlisek lepší, než byl v průměru na starých lisech.

Celá technologie je samozřejmě z potravinářského nerezu a celé je to řízeno 2 řídícími jednotkami. Až dosud by nezasvěcený člověk mohl říct, no dobře, odstranila se fyzická dřina, ale stále z toho teče jen mošt. Nyní zde nastupuje novinka, kterou jsme dříve neměli a to je stáčení moštu do specializovaných sáčků Bag-In-Box. Jsou to ty známé sáčky s malou pípou. Mošt je v sáčku pasterizovaný a vydrží v běžných podmínkách garantovaně 1 rok. Takže přibyla pro občany nová služba, možnost si ihned svůj mošt bez konzervantů šetrně pasterizovat. Všichni novou službu nevyužijí, ale určitě se najdou zájemci, kteří budou chtít si svých např. 200 l moštu pasterizovat a mít jej uskladněn v běžných podmínkách a užívat si svůj mošt po skleničkách průběžně celý rok.

Co jsme vlastně pořídili?

Technická specifikace:

  • Drtič ovoce s myčkou MD 1000
  • Pásový lis PL 500
  • Sedimentační nádrž SN800
  • Přečerpávací nádrž FN800
  • Pasterizér PP250
  • Plnička Bag in Box BB600
  • Příslušenství (kompresor,tlaková myčka,přečerpávací technika)

Vše od firmy Biopress z Holešova. Jedná se o jednu z nejlepších technologií v rámci Evropy.

Podmínky moštování pro veřejnost.

Úvodem je nutno si uvědomit při plánování, že v průměru z 1,4 kg ovoce se vylisuje  cca 1 litr moštu a pro názornost plný pytel na brambory obsahuje cca 40kg jablek. Nyní můžeme přikročit k vlastním podmínkám moštování:

-Objednávky na moštování pouze formou SMS z mobilu na číslo 777569519 s žádaným termínem, objednávka bude potvrzena s časem moštování. Žadatel by měl současně uvést odhadované množství jablek.

- z důvodu velké kapacity lisu se moštuje pro veřejnost každé pondělí od 13 hod (týká se hlavně občanů s malým množstvím ovoce, tj. cca 20-50 kg ) nebo po dohodě na konkrétní termín. Nemusí být vyhověno, pokud se dohromady neshromáždí z objednávek aspoň 600kg ovoce nebo , pokud se nebude technologicky moštovat, a potom lze vyvolat přerušení a ovoce zájemce vylisovat.

-pasterizovat se bude od množství 10l moštu zájemce nebo několika zájemců. Každému zájemci bude přidělena vlastní nádoba Pasterizuje se buď čerstvě vylisovaný mošt- ihned nebo sedimentovaný mošt- druhý den. První typ moštu je s dužinou, sedimentovaný mošt je čirý.

Zájezd do Polska  a na jarní Flóru Olomouc 

Letos připravujeme netypický zájezd na zahradnictví v Polsku a současně chceme navštívit Flóru Olomouc. Jak to uděláme? Navštívíme vyhlášené zahradnictví Zabielkow- Olza, kde jsou výslovně zavedeni na návštěvníky  z česka, Je to de fakto kousek za hranicemi u Chalupek, takže po návštěvě  zahradnictví velmi pohodlně po dálnici dojedeme do Olomouce, kde na návštěvu Flóry nám bude zbývat dostatečný časový prostor, nejméně 3 hodiny. 

V Polsku dobře nakoupíme hlavně balkónovky, pěkné pelargónie apod.  a případně přísady nebo sazeničky rajčat atd. za velmi přijatelné ceny v Kč. Směna na zloté není nutná., je možná i platba kartou, což doporučujeme. Pokud bude zájem, navštívíme i tržiště v Zabielkowě, ale v každém případě se dlouho nezdržíme a nejpozději ve 12 budeme na výstavišti v Olomouci .

Kdy?  Zájezd se ukuteční   v sobotu 28. 4. - autobus od fy. Galeja  50 míst

Odjezd od Hrušky v Klimkovicích v 7 hod.  Zastavíme se podle zájmu ve spřátelených ZO v Příboře, v Libhošti, případně v  N.Jičíně a poté přes F-M  zamíříme na dálnici a do Chalupek. 

 Odjezd z Chalupek  v cca 11 hod.

Odjezd  z Olomouce  v 15.30 Návrat domů po stejné trase do Klimkovic, kde budeme v 17 hod,

Přihlášky  na infocentru  na zámku nebo u paní Hradské 

cena zájezdu  210,- Kč.. 


7.3.2018

Historie ZO ČZS Klimkovice začíná v roce 1959 na přípravné ustanovující schůzi 2.10.1959, kdy byla místní organizace za účasti 18 zájemců založena pobočka Čs. Svazu zahrádkářů a ovocnářů, která byla později transformována na Český zahrádkářský svaz. U jeho zrodu stáli zakládající členové: Václav Bálek, Stanislav Bálek,Marie Sehnalová,Františka...

Zahrádkáři Klimkovice
Všechna práva vyhrazena 2017
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky